27 Şubat 2013 Çarşamba

Mısırdan Mumluk

Genişçe bir bardağın içine, uzun silindir şeklindeki mumu koyarak, etrafını mısır taneleriyle dolduruyoruz. Böylece, görenlerin keyifle başkalarına anlatacağı ve kısa zamanda denemek isteyeceği güzel bir görüntü elde ediyor, kendi mumluğumuzu kendimiz yapıyoruz.
Fotoğraftaki mum, mısırlara yakın bir renkte olduğu için, daha da bütünleşmiş duruyor; gülümseten bir fikir. :)

P.S. Siz siz olun, "önemsiz" bir işte çalışan insanlara "önemsiz bir insanmış" gibi davranmayın. Pahalı kıyafetler giymiş, tanımadığınız birine "Siz" derken; eski kıyafetler giymiş birine "Sen" dediğinizde, ne yaptığınızın farkında mısınız?


24 Şubat 2013 Pazar

Çengelli İğne ile Bileklik Yapımı

Bir diğer "zarif, kolay, yaratıcı" üçlüsü. :) Adımları ince ince atmamız gerekiyor, bu yüzden biraz vaktinizi alabilir; fakat zamanınıza değecektir. Ufak çengelli iğnelere geçirdiğimiz rengarenk boncukları, çift tuttuğumuz lastiğe geçirerek düğümlüyoruz. Altın veya gümüş rengi boncuklar kullanırsanız, daha şık bir aksesuar elde edebilirsiniz. Şimdiden kolay gelsin! :)

P.S. Müzik, duyguları anlatabilir mi? Çoğumuzun cevabı "Tabii ki!" olsa gerek... Peki ya mevsimleri? Antonio Vivaldi'nin meşhur "The Four Seasons" serisinde, sanatçı, notalarıyla mevsimleri betimliyor. Sırasıyla "ilkbahar, yaz, sonbahar, kış" mevsimlerinin, içerdiği duygular ile nasıl bu kadar iyi yansıtılabileceğine en alttaki videoyu dinleyerek şahit olabilirsiniz.
*


23 Şubat 2013 Cumartesi

Porselen Tabak Süsleme 2

Diğer bir porselen tabak sanatı ile devam ediyoruz. Bir önceki tabakta, kelimeler yazarak süslenen kenarlar, bu defa sevimli kedilere ev sahipliği yapıyor. Bu tarz, konsepti olan (Kedili tabak, çiçekli tabak, yazılı tabak, sebzelerin resmedildiği tabak vb.) tabaklarda, daha bütünsel işler çıkarabilirsiniz. Ucu bucağı olmayan bir alan, her şey yaratıcılığınıza kalmış. :)

P.S. Değer verdiğiniz biriyle aranızdaki esprileri, güzel anılardan kalan hatıralara dair simgeleri, sadece ikinizin anladığı keyifli konuları vb. işleyeceğiniz bir tabağı, bu kişiye hediye edebilirsiniz.21 Şubat 2013 Perşembe

Çakıl Taşlarından Ayakkabılık Yapımı

İrili ufaklı, mümkünse benzer şekillerde olan taşlardan toplayarak, dekore etmek bir yana, ayakkabılığınızı huzur veren bir köşe haline getirebilirsiniz. Ne demiştik: Ahşap, ağaç, taş, yapraklar vb. zihnimize doğayı anımsattığı için bizlere huzur verir. Evinize girdiğinizde ilk gördüğünüz yer olan ayakkabılığın nasıl göründüğü de önemlidir bu yüzden. Düzgün, mümkünse açık renkli, büyükçe bir kutunun kapağını alarak içerisini topladığımız taşlarla dolduruyoruz. Çok fazla değil; fotoğraftaki gibi 2-3 çift ayakkabı koymanız, sade ve şık bir kapı önü görüntüsü sağlayacak. Kapı önü demişken, çakıl taşlarıyla yaptığınız ayakkabılığınızı daire kapınızın önüne, dışarı da koyabilirsiniz.

P.S. Mutlaka takip ettiğiniz; hayatını, başarılarını, eserlerini bilip incelediğiniz bazı yazarlar, sanatçılar, müzisyenler vb. olsun. Yerli veya yabancı, herkesin tanıdığı, eserlerini takdir ettiği isimler seçebilirsiniz. Hem bilgi açısından, hem zihinsel doyum açısından sizlere birçok artı sağlayacaktır.
20 Şubat 2013 Çarşamba

Pratik Çiçek Deseni Yapımı

Fotoğrafın alt kısmına kadar inerseniz, ne kadar güzel ve pratik bir fikir olduğunu göreceksiniz. :) Üstelik çok da kolay: Bir pet şişenin alt kısmını boyaya batırarak, seçtiğiniz yüzeye baskı gibi uyguluyorsunuz. Böylece eşit büyüklükte, düzgün çiçekler elde ediyorsunuz. Ek olarak iki tavsiye vermek istiyorum. İlki, çiçekleri iki farklı büyüklükte şişe ile yapabilirsiniz: Hem farklı renkler kullanmış olursunuz, hem de çiçekleriniz irili ufaklı olur. Diğeri ise, pet şişenin altındaki çıkıntıların her birini (veya iki-iki vb.) farklı renklere batırarak, rengarenk çiçekler yapabilirsiniz.

P.S. Uyurken, başucunuzda mutlaka kağıt-kalem bulundurunuz. Ne de olsa; en çok düşündüğümüz vakit, başımızı yastığa koyduğumuz vakittir.


Düğmeler ile Bileklik Yapımı

En sevdiğimiz tarz: kolay, sade, yaratıcı ve şık. 

Rengini, boyutlarını, şekillerini kendi zevkinize göre seçeceğiniz irili ufaklı düğmeler ile çok hoş bir bileklik yapabilirsiniz. İpliği, dikiş yapar gibi düğme deliklerinden geçirerek diğer uca kadar uzatıyoruz, ardından bir nebze daha büyük bir düğme ile sonlandırdığımız bilekliğin uç kısımlarını birleştirerek klips gibi kullanıyoruz. 10 dakika içerisinde, bu güzel, gülümseten fikri hayata geçirebilirsiniz. :)

P.S. Orhan Pamuk'un "Kara Kitap" adlı eserini okumanızı öneririm.
12 Şubat 2013 Salı

Kağıttan Çiçek Yapımı

Başlığımız kulağa pek bilindik geliyor, doğru. Fakat gelin şu çiçeklere bir göz atın; gerçek gibiler. Eşit aralıklarla, düzgün biçimde kesilirse, oldukça dekoratif ve orjinal çiçekler yaratabilirsiniz.

P.S. Yazın, not alın. İş, ders, ev hali; fark etmez, daima hayatınızı not alın... Mutlaka size ait bir defteriniz olsun, aklınıza gelen her şeyi yazın. Eski usul kurşun kalem ile yazmanız tavsiyemdir. :)


Antika Kaşıktan Yüzük Yapımı

Eski, antika işlemeli kaşıklarınızdan yüzük yapabilirsiniz! Böylece, eski kaşıklarınız, hem sahip olduğu otantikliği koruyacak, hem de çöpe atılmaktan kurtulacak. Kargaburun yardımıyla dikkatlice kırıp bükeceğiniz metali, parmağınızın boyutuna göre ayarlayarak, bu gülümseten fikri kısa sürede hayata geçirebilirsiniz!

P.S. Okuyorsanız, derslerinizden geçmek size yetmesin; en iyisini hedef alın. Çalışıyorsanız, bulunduğunuz mevki size yetmesin; daha iyisi için çabalayın. Ev hanımı iseniz, hayatınız ev-yemek-temizlik arasında geçmesin; üretin. Kurslara, sertifika programlarına bir göz atın; kendinize uygun olanı belirleyip işe koyulun! Hayat boş durmak için çok kısa, değil mi? :)


10 Şubat 2013 Pazar

Fotoğraflardan Masa Örtüsü Yapımı

Çok sevdiğim fikirlerden biri; elbette, orjinal fotoğrafları kullanmadığınız takdirde. Eski-yeni, size mutlu anları hatırlatan fotoğraflarınızı çıkarttırıp birbirine yapıştırarak, masa üzerine bir örtü gibi serebilirsiniz. Hem yemek boyunca fotoğraflara bakarak sohbet edersiniz, hem de oldukça dekoratif ve gülümseten bir fikri hayata geçirmiş olursunuz. :)P.S. Yeni medya akımının hayatımızı ele geçirdiği şu yıllarda, maalesef, fotoğraf tab ettirme alışkanlığımız kaybolmaya yüz tutmuş halde. Çok sevdiğim bir yazar şöyle diyordu: "Fotoğraflarımı tab ettirip, onları fotoğrafçıdan almaya gittiğim zaman; her bir fotoğraf, yepyeni birer hediyeymiş gibi sevinir, hepsini tek tek incelemek için çocuklar gibi heyecanlanırdım." Bu güzel duyguları tekrar hayata geçirmek sizin elinizde... Fotoğrafların, anıların barındırdığı eşsiz duyguları hissetmek için yaşam alanlarınızda bol bol fotoğraf bulundurmanızı tavsiye ediyorum. Böylece, onlara bilgisayar ekranından bakmak yerine, ellerinizle anılarınıza dokunma fırsatı bulabilirsiniz. :)


9 Şubat 2013 Cumartesi

El Yapımı Bileklik

Hem kolay hem zarif şeyleri çok seviyoruz, değil mi? :) Bu da onlardan biri... Uç kısımlara atılacak basit bir düğüm ile yapacağınız bu bileklikler için özellikle altın rengi boncuk tercih edin derim, bilekliği daha şık kılacaktır. Ben çok sevdim! 

P.S. Fotoğrafın altında çok sevdiğim bir şarkı sizleri bekliyor, gülümsetenlerden. :)


*


Elmadan Mumluk Yapımı

Akıllara gelen ilk soru, bu güzel elmaların uzun süre tazeliğini nasıl koruyacağı ile ilgili olmalı. Elbette çok uzun süre taze kalamazlar; fakat yine de, çok kolay ve dekoratif görünüyorlar; belki yalnızca bir-iki günlük özel bir gün için hazırlanabilir. Böylece, önemli bir misafiriniz geldiğinde birkaç elmayı mumluğa çevirebilirsiniz; gülümseten bir fikir. :)

P.S. Fotoğraftaki elmaların içerisinde bulunduğu kap gibi, ahşap-tahta eşyalar, doğayı çağrıştırdıkları için, daima ruha tazelik veriyor. Yaşam alanlarınızda ahşap veya saf tahtadan eşyaların kullanımını arttırmanız, ortama ayrı bir huzur sağlayacaktır.

Tuvalet Kağıdı Kartonundan Dekoratif Çiçekler

Atılacaklar listesinde, ilk sıralarda yer alan bir malzeme tuvalet kağıdı kartonları. Fakat gelin, bir de şöyle düşünelim: Resimsiz (üzerine bir şeyler karalamaya müsait), silindir şeklinde, kolayca bükülerek şekil verilebilen bir kartondan daha iyi ne olabilir? :) Evet, tuvalet kağıdı kartonlarıyla tahmin ettiğinizden çok daha fazla güzel işler çıkarabilirsiniz. Aşağıdaki fotoğraf ise bunlardan yalnızca biri; kolay, çabuk ve zarif. Biraz özen göstererek yapılırsa ve hafif yukarı bir yere asılırsa, asıl malzemeyi kime anlamayacaktır bile. :)

P.S. Türkiye'de, eğitim sisteminde yabancı dile verilen özen, maalesef yeterli değil. Siz siz olun, mutlaka bir yabancı dil öğrenin. Elbette ilk sırada İngilizce yer alıyor; fakat asla yeterli görmeyin derim. Ben İngilizce'nin yanında, çok sevdiğim bir dil olan Yunanca'yı, hiçbir kursa gitmeden öğrendim, bir seviye tespit sınavına girdim ve uzman seviyesinde olduğumu gördüm. Kitaplar, -ilk başta anlamasanız da- şarkılar ve "sürekli" bir özen ile, her şey mümkün! Elbette her konu için geçerli değil; ama bu tarz konularda klişe de olsa, dünyanın en güzel gerçeklerinden biri: İsteyin yeter.

 


Porselen Tabak Süsleme

Klasik, beyaz bir porselen tabak üzerine, silinmeyen siyah kalemlerlerle  kendi dizaynınızı yapabilirsiniz! Hep çok kolay, hem de güzel, özenli yazıldığı takdirde çok şık ve anlamlı olacaktır. Fotoğraftakinin aksine, dilerseniz renkli kalemlerle çeşitli desenler, çiçekler, isimler, kalbiniz ne isterse resmedebilirsiniz. Oldukça yaratıcı ve gülümeten bir fikir. :)

P.S. Tüm bu gülümseten fikirleri yaparken ve hatta odak probleminiz olmazsa, yaptığınız tüm işlerde, hafif bir klasik müzik açmanızı öneririm. Türkiye'de klasik müzik, maalesef, "cool" bir şey olarak algılanıyor ve kültüre uzak görülüyor. Senfoni orkestralarını tercih ederseniz belki biraz daha "vurgulu" müziklerle karşılaşırsınız; tercihinize göre, daha sade ve huzur veren enstrumantal müziklere de kulak verebilirsiniz.. Dinlediğiniz eserlerin sahiplerine dair bir iki şey de okursanız şahane olur. :) Güzel tabağımızın altında, sizler için seçtiğim bir örnek de var: Bach. Gözlerinizi kapatın, müziğin içinde yeniden doğun... Ve her sabah klasik müzikle uyanın! Ezgilerin arasında hafif adımlar atarken, tüm gün neler yapacağınızı planlayın, kendinize ne kadar güçlü olduğunuzu hatırlatın. Tam bir huzur seansı olacaktır. :)


*

8 Şubat 2013 Cuma

Yüzük Kutusu Yapımı

Polar gibi, ince olmayan ufak bir kumaş parçasıyla, böyle zarif bir yüzük kutusu yapmanız mümkün; ben çok sevdim fikri.. Özellikle yüzükleri tıkıştırdığımızın kutuları, küçük cam kavanozları düşünürsek, oldukça keyifli bir iş olacak bu kutuyu yapmak. :) P.S. Yine küçük bir önerim olacak sizlere. Hani bazı isimler vardır, çok karşınıza çıkar ama bilmezsiniz hikayesini... Misal Mozart, misal Vatikan, misal Jazz... Bu tarz sık kullanılan kişi, şehir, sanat vb. isimlerini bir okuyun, dinleyin, izleyin derim. Çok insan konuşulan bu tabirlerin hikayesini bilmiyor; ruhsal gelişiminiz için şahane bir artı olacak. :)

Sosis ve Makarnadan Şahane İşbirliği

Çok şahane fikir değil mi? Tam "misafir şaşırtmalık" bir görüntü; üstelik kolay ve hızlı. Güzel bir akşam yemeğinde aperatif olarak sunulabilecek, gülümseten bir fikir. :)

P.S. Siyasetten hoşlanmıyor olabilirsiniz, ben de pek iyi hissetmiyorum okur-izlerken. Malum, pek seviyeli tartışmalar yaşanmıyor mecliste, meydanlarda. Fakat yaşadığınız ülkeden ve dünyadan bir haber kalmamanızı öneriyorum yine de. Her gün, gazete almıyorsanız da, internet üzerinden şöyle bir okuyabilirseniz haberleri, zihinsel ve toplumsal gelişiminize de büyük katkısı olacaktır. Gözler magazine kaymasın ama. :)
Bu Hediye Paketleri Çok "Efendi!"

Yaratıcı, kolay ve kesinlikle gülümseten bir fikir! :) Hediye vereceğiniz kişi daha paketi açmadan gülümsemeye başlayacaktır, ben çok sevdim. :)P.S. Sevdiğiniz insanlara, sık sık küçük hediyeler almanızı öneriyorum. Maddi olarak sizi zorlamayacak, belki sevimli bir kalem, belki gördüğünüz güzel bir bitki, belki de (en değerlisidir ki) kendi ellerinizle yapacağınız matrak bir armağan. :) Buradaki asıl nokta, hediyeyi vereceğiniz kişinin, onun için vakit ve emek verdiğinizi hissetmesi; her şeye değer. :)


Limonlu Kavanoz Saksı

Çok sevimli olmuşlar, değil mi? "Görenlerin komşulara anlatacağı" tatta bir işi. :) En kısa zamanda uygulayacağım bunu. :)


P.S. Elbette bu işler maddiyata da bakıyor; fakat bir önerim var. Ne yapın edin, tatil için de olsa yurtdışına mutlaka çıkın. Tüm bir kış para biriktirip Yunanistan'a falan da gidebilirsiniz yakın olması için.. O kadar yakın bir ülke; ama orada bile kendinize geliyorsunuz. Diyeceğim o ki, yurtdışına çıktığınız zaman anlıyorsunuz ki "Vah bize..." halindeyiz. Bu acı bir şey olabilir; fakat gerçek. Hem kültürel olarak, hem hayat anlayışı olarak. Kısa zaman sonra Hollanda'ya gitme ihtimalim var eğitim için, uzunca bir süre kalmak icap ediyor.. İnanın tedirgin oluyorum. Adamlar o kadar "medeni" ki, sözde biz toplumu haklı eleştiren tipler bile evrimleşmemiş kalıyoruz yanlarında. Bir de oraya giden Türklerin birçoğu dolandırıcılığıyla, maaş ödememeleriyle ünlenmiş; haklı bir önyargıları var. Gidip kırmak nasip olsun diyelim. Gözleri, zihni ve kalpleri açmalı; yurtdışı bunun için çok iyi bir yol.


Gölgeli Tırnaklar

Son dönemlerde bir "enteresan şekilde oje sürme" modası var biliyorsunuz. :) Doğru renkler ve fikirler seçerseniz çok zarif ve özel tırnaklara sahip olabilirsiniz. Bence aşağıdaki uygulama da onlardan biri.. Ben çok beğendim gölgeli oje görüntüsünü, denerseniz mutlaka bir fotoğraf gönderin lütfen. :) P.S. "Özen göstermek" kavramını tekrar düşünelim ve önemini farkedelim.

Plastik Botlardan Saksı Yapımı

Ben bunları çok sevdim! Çok güzel değiller mi? :) 

Eski veya uygun fiyata plastik bot bulursanız, çok dekoratif ve sevimli görünüyorlar. Bahçeniz yoksa balkonunuza da koyabilirsiniz; gülümsetme garantisi var her bakışta. :)

P.S. Bitkilerle, çiçek veya sebze dikimiyle uğraşmak inanılmaz rahatlatıcı bir iş, mutlaka tavsiye ederim.. Hem psikolojik olarak, hem görsel olarak getirileri olacaktır ruhunuza; bu tarz küçük hareketlilikler, hayatınıza da derin mutluluklar getirecektir. :)